AgromediaDescoperă

Loc unic în România! Măcar o dată în viață trebuie să îl vizitezi

Loc unic în România! Măcar o dată în viață trebuie să vizitezi acest loc. Datează din secolul trecut. În jurul său, au fost clădite diverse povești fascinante.

Loc unic în România! Măcar o dată în viață trebuie să vizitezi tunelul feroviar Teliu. Este situat pe calea ferată Hărman – Întorsura Buzăului și este cel mai lung tunel feroviar din România.

Este situat pe raza comunei Teliu, județul Brașov. Are o lungime de 4.369,5 m, fiind prevăzut pentru cale dublă, electrificată.

A fost botezat după numele pârâului Teliu, a cărui vale o traversează calea ferată. A fost construit de firma germană Julius Berger, fiind dată în folosință pe data de 25 iunie 1931. De atunci și până acum, în jurul său, s-au clădit diverse povești fascinante.

Unele înfricoșătoare despre fantome, altele emoționante despre munca depusă pentru construcția sa. Deși este loc pentru o linie dublă, cea de-a doua linie nu a mai fost construită.

România a fost binecuvântată cu toate formele de relief, cu cele patru anotimpuri și cu o varietate de flori rare, plante medicinale și animale sălbatice, unele mai mărețe decât altele. Unul dintre cele mai îndrăgite locuri din țara noastră, atât de turiștii străini, cât și de cetățenii români, este Fundătura Ponorului.

Locul este poreclit „palma lui Dumnezeu” de către localnici. Oamenii care doresc să ajungă acolo trebuie să meargă pe jos destul de mult timp pentru că autoturismele nu pot înainta, fiind un loc protejat prin lege.

În Munţii Şureanu (o grupă muntoasă a Munților Șureanu-Parâng-Lotrului, aparținând lanțului muntos al Carpaților Meridionali) se află Fundătura Ponorului. „Palma lui Dumnezeu” se află în Parcul Natural Grădiștea Muncelului Cioclovina, o arie protejată de interes național.

Se află în partea sudică a județului Hunedoara, ce se întinde pe teritoriile administrative ale comunelor Baru, Boșorod, Bănița, Orăștioara de Sus și Pui, fiind situat la o altitudine de 900 de metri. Ponor este cel mai spectaculos râu din Munții Șureanu, iar la circa zece kilometri de la izvoarele sale, dispare sub pământ, în Fundătura Ponorului.

Cristiana Furtuna
Cu o experienta de peste 8 ani in mass-media, Cristiana Astefanoaiei lucreaza in presa online din 2015. Din timpul facultatii a profesat la o televiziune locala din Galati, luand interviuri, realizand stiri si emisiuni, iar la Bucuresti a descoperit redactia online revistateo.ro. Ulterior a fost project manager si redactor pentru mai multe website-uri. Experienta se concretizeaza in materialele Agromedia care aduc informatii utile cititorilor.

    You may also like

    Comments are closed.

    More in Agromedia